
Гординя / Гордість
Гордість – це прояв внутрішньої гідності людини, правильне зовнішнє вираження поваги до себе і до всього, що для людини дорого. Гордість – це ще і здатність захищати те, що дороге. Працюючи по Шостому Кроку, ми розуміємо, що наявність здорової гордості за наші РЕАЛЬНІ досягнення в житті прекрасно, до тих пір, поки воно пов’язане зі смиренням і вдячністю. Поки ми хочемо рости духовно і продовжуємо прагнути до кращого, почуття гордості не заподіє шкоди. Здорова гордість це те, що ми виробляємо в процесі роботи по кроках.
Проте, гординя, що вийшла з пропорції небезпечна. Занадто багато людей впевнені, що вони “написали книгу”. Вони приймають помилкову гордість за свої досягнення і відчувають, що їм більше нема чому вчитися. Вони хочуть розповісти всім, як багато вони знають. Це вірний спосіб закрити розум, який відчайдушно потребує, щоб бути широко відкритим.
Наведемо тут різні аспекти гордості і гордині:
Гордість – позитивне ставлення, завжди передбачає повагу не тільки до “свого, особистого”, але і повагу до інших людей і до їх цінностей. Це справедливе ставлення, на основі Честі.
Гординя – негативне ставлення, неповага до цінностей інших людей (ігнорування і зневагу).
Гордість – народжує позитивні емоції і почуття: гордість за себе, за свою країну, на своїх дітей, тощо Щире почуття гордості робить людину щасливою.
Гординя – народжує негативні емоції: неповага, зневага, сарказм, заздрість, неприйняття і відраза, образу і злість, та ін. Тому гординя робить людину нещасною.
Гордість – народжує повагу з боку інших людей, відповідні позитивні почуття. У мудрих і сильних людей – народжує співчуття до того, хто заражений гординею.
Гординя – народжує в інших людях неприємні почуття, бажання закритися і більше не спілкуватися з такими людиною.
Гордість – дає людині опору на свої сильні сторони, на свої достоїнства.
Гординя – опора на ілюзії, і часто за надутим величчю нічого не варто (мильна бульбашка).
Гордість – робить людину менш залежним від оточуючих і від усього зовнішнього. Навіть якщо від людини відвернеться весь світ, у нього завжди залишиться внутрішнє гідність і він не впаде вниз, тому що він не спирається на зовнішню лушпиння. Вся зовнішня лушпиння – це не є постійне, сьогодні є, а завтра немає.
Гординя – навпаки, робить людину дуже вразливим, залежним від думки оточуючих, недовірливим, болісно сприймає критику, нервовим, образливим і агресивним. Тому, якщо така людина втратить зовнішню підтримку і підживлення свого зарозумілості – він здується, як гумову кульку, адже у нього ж немає реальної опори.
Гордість – спонукає людину здійснювати гідні звершення, ставити і досягати нові більш високі цілі.
Гординя – веде до почивання на лаврах, самоупіванію, створює у її володаря ілюзію, що він вже всього досяг, що він на вершині світу. Це блокує постановку нових, більш високих цілей і їх успішне досягнення.
Гордість – допомагає вибудовувати гідні шанобливі стосунки, на основі честі.
Гординя – породжує робить людину конфліктним, часто руйнує почуття, доброту і довіру.
Гордість – це творче відчуття, у якого є реальні підстави.
Гординя – це гордість без підстав.