
Переклад. Оригінал Українська Правда
Півроку назад Бред Пітт привселюдно подякував Бредлі Купера, як свого наставника, за допомогу в позбавленні від алкоголізму. Виявляється, зірка Голлівуду запив після розлучення з Анджеліною Джолі і не зміг впоратися сам. Йому допоміг Купер і він запропонував Пітту те, що допомогло йому самому – підтримку Анонімних Алкоголіків.
Що ж це за спільнота таке, членами якого нерідко стають голлівудські зірки, про який є чимало фільмів і про яке ходить так багато чуток. Постараємося відокремити правду від вигадки і розвіяти найбільш поширені міфи про співдружності, якому в цьому році виповниться 85 років*. (стаття опублікована 13 листопада 2020р.)
Міф № 1: Анонімні Алкоголіки – закритий клуб і він є тільки в Америці.
Це не Клуб, це Спільнота або Співдружність рівних і воно міжнародне – кожен день в 180 країнах проходять зустрічі АА і на них збираються біля 3 мільйонів людей.
В Україні на даний момент діють понад 130 груп в 51 місті.
В кінці лютого цього року київське співтовариство АА відсвяткує 31 День народження.
Всіх учасників АА по всій землі об’єднує єдине бажання – залишитися сьогодні тверезим.
Міф № 2: Це для слабаків, людина з сильною волею може кинути пити сама.
Переконайте в цьому хоча б лікарів, які вже не один десяток років займаються проблемами лікування залежностей. Згідно з медичними даними алкоголізм – це хронічна прогресуюча невиліковна хвороба, заключним етапом якої є смерть.
В Анонімних Алкоголіків нікому не ставлять діагноз, нікого не вмовляють і ні з ким не сперечаються.
Основа основ одужання в АА – у мене проблема, я не зміг вирішити її сам, я попрошу про допомогу, я отримаю допомогу і я зроблю її іншій людині з подібною проблемою, якщо він мене про це попросить.
Це працює вже 84 роки – з перших днів виникнення АА.
Міф № 3: Це збіговисько маргіналів, бомжів і злочинців, я ще не допився до такого.
Звичайно, серед членів АА є люди, що втратили роботу, сім’ю і житло, а також, як і в суспільстві в цілому, є ті, хто сидів у в’язниці.
Але частіше на групах можна зустріти звичайних людей – безробітних, робочих, продавців, юристів, лікарів, поліцейських, співаків, журналістів, священнослужителів і навіть наркологів і психотерапевтів.
Людей будь-якого віку і соціального статусу (від студентів і молодих матусь до літніх людей), будь-якого кольору шкіри і релігійних переконань, політичних або філософських поглядів.
Двері АА відкриті для всіх.
Міф № 4: На збори АА треба приходити тверезим 1-3-10 днів.
АА – це спільнота чоловіків і жінок, які діляться один з одним своїм досвідом, силою і надією, так вони можуть вирішити свою загальну проблему і допомогти іншим одужати від алкоголізму.
Єдина вимога для членства – це бажання кинути пити і прийти на збори може людина в будь-якому стані.
Єдине “але” – випив сьогодні попросять утриматися від висловлювань, але з ним із задоволенням поговорять до або після зустрічі за чашкою чаю з печивом.
Міф № 5: АА – це платно.
Це повністю безкоштовно.
Навіть традиція збору грошей в групі на оренду, чай і печиво – справа добровільна. Просто більшості учасників незручно пригощатися за чужий рахунок.
В одужання члени групи навчаються брати відповідальність за себе і намагаються не бути дармоїдами.
Точно так ніхто не зобов’язаний купувати літературу, якщо не хоче і вже точно не повинен платити за допомогу наставнику або іншому члену АА.
Міф № 6: Це релігійна організація.
В АА одужують не тільки люди з різних конфесій і представники будь-яких релігій, а й агностики і атеїсти.
Коли Анонімні Алкоголіки говорять “Бог” – це завжди тільки про ту Силу, яка може допомогти залишатися тверезими сьогодні. Така, як ви можете собі уявити.
Такий Силою може бути група АА, наприклад, а хтось може подивитися на море і визнати, що воно сильніше. Беручи це, члени АА використовують тільки індивідуальний джерело сили для відновлення особистості.
Міф № 7: Це програма лікування.
Ні, Анонімні Алкоголіки не медична організація, в АА не лікують. Це духовна реабілітація, яку людина вибирає сам і відповідальність за результати теж на ньому самому, а не на лікаря або іншого учасника.
Інше питання, що 12 Кроків давно використовують реабілітаційні центри, лікарі-наркологи та психотерапевти. Тому легко сплутати. Але Анонімні Алкоголіки – це допомога рівного рівному.
Міф № 8: Ці ліки від усіх хвороб.
АА не є панацеєю. Психічні захворювання, супутні залежності, дитячі травми, сімейні негаразди, проблеми з роботою або здоров’ям – все це речі, для вирішення яких може знадобитися професійна допомога поза АА.
АА займається тільки питаннями, пов’язаними з алкоголізмом, зате, якщо ви змучені власним пияцтвом – ласкаво просимо.
Якщо ж у вас проблема з наркотиками – вам порекомендують звернутися до спільноти Анонімні Наркомани.
Міф № 9: Для вступу треба поговорити з керівником та заповнити анкету.
АА – це співдружність або спів-товариство рівних, в АА немає керівників, немає анкет і немає обліку членства.
Програма повністю анонімна і людина має повне право називати себе будь-яким ім’ям, псевдонімом і ніхто не вимагатиме документів.
Переконатися в цьому допоможе кримінальна комедія “Ти вбиваєш мене” 2007 року з Беном Кінгслі в головній ролі. А як же, запитаєте ви, Бред Пітт, який розкрив свою анонімність?
Це виключно його особиста справа, ніхто його за це не покарає. Крім того, в західних країнах інститут АА відомий давно, має авторитет і люди ставляться до проблем із залежністю інакше.
Міф № 10: Раз АА відокремлює себе від всіх організацій, політики, релігії, будь-який полеміки, значить АА не від світу цього.
Члени АА – це звичайні люди і їх багато. Просто їх головна і єдина мета – залишатися тверезими і допомагати іншим алкоголікам досягти тверезості.
При цьому члени АА активно взаємодіють з державними установами та професіоналами – лікарнями, ребцентров, церквами, тюрмами, щоб професіонали знали про підтримку, яку члени АА можуть запропонувати підопічним зі свого боку.
Тому в Україні, як і в усьому світі, зустрічі проходять при нарколога, в ребцентров і навіть в тюрмах.
Хочете знати як це виглядає – подивіться фільм “Екіпаж” з Дензелом Вашингтоном в головній ролі – останні кадри з фільму якраз про зібрання АА.
Міф № 11: Це похмурі люди, які тільки і знають, що свої зібрання.
Навіть на зборах дуже часто звучить сміх, а вже до або після і поготів. Члени АА збираються не тільки на групах, вони дружать в звичайному житті: ходять в кіно або боулінг, катаються на велосипедах чи танцюють, відпочивають на морі або ходять в походи вже з сім’ями.
Але найголовніше, вони повертаються до нормального життя, до роботи і сім’ї, без скандалів, боргів, погроз, травм або в’язниці. Отримують задоволення від життя, а не від міцних напоїв.
Міф № 12: Це секта.
Ймовірно, це один з найбільш шкідливих міфів про Анонімних Алкоголіків Це абсолютно не відповідає дійсності і може перешкодити вижити нужденним.
Що дійсно вірно: гості і члени АА можуть прийти або піти в будь-який час (хоч серед збору), можуть говорити або мовчати, виконувати кроки чи ні, працювати над кроками з наставником або самостійно – в АА взагалі немає зобов’язалівки.
Люди, які завдяки АА протверезіли, “несуть послання іншим”, як це зробив би будь-який, хто знайшов щось корисне.
В АА ніхто нікого не тримає, навпаки, якщо людина сумнівається в тому, що він алкоголік, йому запропонують прийти, коли він (або вона) буде в цьому впевнений.
Більш того, Анонімні Алкоголіки співпрацюють зі священнослужителями різних конфесій і так було з самого початку виникнення спільноти.
Багато груп проходять в приміщеннях церков, наприклад, в Києві це “Сапфір” та “Жіноча” на Деміївській.
Нарешті, лідери багатьох церков вже не раз публічно спростували дану інформацію.
І, головне, в питаннях допомоги при алкоголізмі співдружність Анонімні Алкоголіки ні в якому разі не претендують на монополію, про що прямо заявили ще в 1939 році в книзі “Анонімні Алкоголіки”.